VoIP Bilgi Yazıları

VoIP Nedir ( Voice over IP )

VoIP Nedir ? VoIP teknolojisi hakkında sıkça sorulan soruların cevaplarına aşağıdaki bağlantılara tıklayarak ulaşabilirsiniz; • IP üzerinden ses verisi gönderilmesidir. Bu, ücretsiz uluslararası telefon görüşmesi yapmanın bir yoludur. Diğer bir ifadeyle,VoIP bilgisayarınız üzerinden telefon görüşmesi yapmaktır. Kullanışlı ve ucuzdur.

  Bazı servisler, sizin sadece aynı servisi kullanan kişiler ile görüşmenize izin verir, fakat bazıları ise uluslararası dahil herhangi bir telefon numarası olan herkesi aramanızı destekler. VoIP, sesinizi internet üzerinde yolculuk yapan dijital sinyallere çevirir. Eğer geniş bant servisini kullanarak, normal bir telefon numarasını arıyorsanız, sinyal varış noktasına ulaşmadan önce normal telefon sinyaline dönüştürülür. Bunların hepsi normal ya da analog telefon hatları yerine geniş bantlı internet bağlantısı aracılığıyla gerçekleşiyor. Bunu mümkün kılmak için gerekli olan donanım ise geniş bantlı yüksek hızlı bir internet bağlantısıdır. Bir bilgisayar, adaptör ya da bu amaç için üretilmiş diğer bir telefon da gereklidir. Bazı VoIP servisleri, VoIP adaptörüne bağlı normal telefonlarınızı kullanmanızı desteklerken, bazıları sadece bilgisayarınız ya da özel VoIP telefonunda çalışır. Eğer bilgisayarınız üzerinden telefon görüşmesi yapacaksanız, bazı yazılımlara ve de pahalı olmayan bir mikrofona ihtiyacınız var. Bazı özel VoIP telefonlar direkt olarak geniş bantlı bağlantınıza bağlanır ve daha çok normal bir telefonmuş gibi çalışır. Eğer adaptörü olan bir telefon kullanıyorsanız, o zaman bunu her zaman kullandığınız bir telefonmuş gibi kullanacaksınız.

  Bilgisayarınız ile ücretsiz uluslararası VoIP telefon görüşmesi yapmak için internet sağlayıcınızın bu aramaları yapmanızı desteklediğinden emin olun. Sizin abone olduğunuz servisin neleri desteklediği önemlidir. VoIP çözümünün sizin için uygun olup olmadığına karar vermeden önce bunu kontrol edin. VoIP’nin diğer bir avantajı ise sizin hem geniş bantlı bağlantıya hem de normal telefon hattı ücretine para vermenizi engelleyerek tasarruf ettirmesidir. Diğer bir olay ise, bilgisayarınızı ve VoIP telefon servisini aynı zamanda kullanabiliyor olmanızdır. Fakat VoIP, elektrik kesintisi esnasında çalışmayacaktır. VoIP’nin çalışması için bilgisayarınızın açık olmasına gerek yoktur ancak internet bağlantısı aktif olmalıdır.

  IP üzerinden ses (Voice over IP; VoIP), IP üzerinden ses iletimi için kullanılan bir protokoldür.

  SIP dışında popüler olarak bilinen H323, MGCP ve SS7 gibi VoIP servisi sunan firmalarının altyapılarında kullanılan teknolojiler kullanılmaktadır.

  VoIP sistemi mantık olarak sesin sıkıştırılarak gönderilmesi ve alıcıya ulaştırılması olarak tanımlanabilir. Sesin sıkıştırılmasında kullanılan g729, g723, g726, g711 gibi algoritmalar kullanılmaktadır. En çok sıkıştırma sağlayan g723 olmasına rağmen en çok g729 codeci kullanılır. Nedeni ses kalitesinden çok fazla ödün vermek istenmeyişidir.
  G.711 (64 kbps)
  G.726 (32 kbps)
  G.729 (8 kbps)
  G.723 (5.3 & 6.3 kbps)

  Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/VoIP

  #VoIPNedir • Elastix Kurulumu 1. Bölüm

  Elastix 2.3.0
  http://www.elastix.org adresinden ilgili ISO dosyasını indirip CD sürücü bağlı sunucu veya sanal makineye ekleyerek çalıştırıyoruz.

  VoIP

  Enter a basarak kurulumu başlatıyoruz.

  VoIP

  Kurulum esnasında kullanılacak dili English olarak seçiyoruz.

  VoIP

  Klavye tipini trq seçerek Türkçe Q olarak ayarlıyoruz.

  VoIP

  Öncelikle kurulumu gerçekleştireceğimiz diski seçiyoruz.

  VoIP

  Diskteki tüm verilerin silinerek işlemin başlaması için Yes e basarak ilerliyoruz.

  VoIP

  Tekrar Yes e basıyoruz.

  VoIP

  Disk bölümlemesini gözden geçirmeden ilerlemek için No ya basıyoruz.

  VoIP

  Ağ ayarlarını yapılandırmak için Yes e basınız.

  VoIP

  Enable IPv4 support seçeneğini de seçerek OK e basınız.

  VoIP

  Statik IP atamak için Manual address configurationı seçip
  santralin kullanacağı IP adresi ve Netmask bilgilerini giriniz.
  Daha sonra sırasıyla
  Ağ geçidi ve DNS IP adreslerini ve host adını giriniz.

  VoIP

  Zaman dilimi ayarlarını yapılandırıyoruz.

  VoIP

  SSH ve FTP şifresini belirliyoruz.

  VoIP

  MySQL root şifresini giriniz.

  VoIP

  Elastix web arayüzü admin şifresini belirleyiniz.

  VoIP

  Kurulum tamamlandı. SSH şifrenizi root kullanıcı adıyla giriniz.
  Elastix web arayüzüne bağlanmak için burada gördüğünüz IP adresini tarayıcınıza
  https://ipadresi şeklinde yazarak giriş yapabilirsiniz.

  Elastix Kurulumu Görüntülü Anlatım • BTK Yetkili Sabit Telefon Hizmeti Operatörleri • Yapım Aşamasında • Yapım Aşamasında • Yapım Aşamasında